Aby płomień był trwały i niezawodny, niezbędna jest dobrze napełniona zapalniczka. Niezależnie od tego, czy masz zapalniczkę gazową, zapalniczkę strumieniową czy zwykłą zapalniczkę, prawidłowe jej napełnienie ma kluczowe znaczenie dla płynnego zapłonu i optymalnego użytkowania. W tym wpisie na blogu poprowadzimy Cię krok po kroku jak napełnić zapalniczki, abyś zawsze mógł cieszyć się niezawodną siłą ognia. Zaczynajmy!
Czy możesz napełnić zapalniczkę?
Tak, możesz napełnić zapalniczkę. Proces ten może się różnić w zależności od rodzaju posiadanej zapalniczki, ale ogólnie zapalniczki gazowe, zapalniczki odrzutowe i zwykłe zapalniczki można napełniać odpowiednim paliwem. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa producenta i zapewnij dobrą wentylację podczas napełniania. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zapoznaj się z instrukcją obsługi zapalniczki.
Jak prawidłowo napełnić zapalniczkę?
Krok 1: Nie używaj zapalniczki przez 10 minut
Przed napełnieniem zapalniczki upewnij się, że nie korzystałeś z niej przez co najmniej 10 minut. Przed napełnieniem/opróżnieniem zapalniczki musi osiągnąć temperaturę pokojową.
Krok 2: Całkowicie opróżnij zapalniczkę
Teraz upewnij się, że zapalniczka jest całkowicie pusta. Aby mieć pewność, że zapalniczka jest rzeczywiście całkowicie pusta, należy ją przytrzymać do góry nogami, następnie wziąć przedmiot z końcówką (np. długopis) i w kontrolowany sposób wcisnąć go w środkowy zawór. (uważaj na własne bezpieczeństwo, zachowaj odpowiednią odległość od twarzy) Znajduje się tam mały kołek, przez który z zapalniczki może ulatniać się pozostały gaz. Powtórz tę czynność kilka razy, aby upewnić się, że zapalniczka jest całkowicie pusta.
Krok 3: Napełnianie zapalniczki
Teraz weź zapas gazu i uważaj. Ważne jest, aby używać butanu (zalecane ciśnienie 45 psi) dobrej marki, aby zapewnić prawidłowe działanie zapalniczki. Nasze latarki są bardzo wrażliwe na różne rodzaje gazu i mieszanie ich razem może zmniejszyć skuteczność zapalniczki. Dlatego bardzo ważne jest, aby najpierw całkowicie opróżnić zapalniczkę.
Teraz weź butlę z gazem, potrząśnij nią kilka razy w przód i w tył, a następnie dokładnie i mocno wciśnij zawór butli z gazem na zawór zapalniczki. Rób to przez około 3 sekundy i powtórz maksymalnie 3 razy. Upewnij się, że nie słychać odgłosu tryskania, ponieważ oznacza to, że butla z gazem nie napełnia się prawidłowo i może nawet wdmuchnąć powietrze do zapalniczki i wtedy nie będzie prawidłowego spalania.
Podczas napełniania uważaj na ręce, gaz może być bardzo zimny, dlatego zaleca się włożenie myjki między rękę a butelkę lub możesz założyć rękawiczki ochronne
Krok 4: Daj zapalniczce odpocząć
Po napełnieniu bardzo ważne jest, aby dać zapalniczce czas na powrót do temperatury pokojowej. Dlatego daj mu przynajmniej 5/10 minut odpoczynku.
Po odpoczynku spróbuj powoli zapalić zapalniczkę na średnim poziomie, a nie od razu na wysokim.
Wskazówki dotyczące napełniania zapalniczki
- Nie czekaj, aż zapalniczka będzie całkowicie pusta przed ponownym napełnieniem, ponieważ może to spowodować zatkanie zapalniczki. Gdy płomień zacznie się zmniejszać, należy napełnić zapalniczkę nowym gazem do zapalniczek. Weźmy na przykład tankowanie samochodem.
- Zapalniczki butanowe mają problemy z zapłonem, gdy temperatura spada poniżej 19 stopni Celsjusza. Jeśli zapalniczka nie zapala się przy niskiej temperaturze, nie ma w tym nic złego, ale jest po prostu za zimno dla zapalniczki.
- Napełnij zapalniczkę w bezpiecznym miejscu. Zalecamy umieszczenie go w zlewie w kuchni. Nigdy nie używaj w pobliżu otwartego ognia i zawsze pamiętaj o własnym bezpieczeństwie.
Możesz również doznać obrażeń termicznych, dlatego ważne jest, aby prawidłowo osłonić ręce przed pryskającym gazem, ponieważ temperatura tego gazu jest bardzo bliska punktu zamarzania.